En drømmepasning fra Romeo Gill

Forberedende kurs har hatt forfatterbesøk. Gill fortalte om sine utfordringer med å følge sin drøm.

  • Av Ann-Mari Henriksen

- Opplegget var en del av Den kulturelle skolesekken, men samtidig så godt som skreddersydd for oss fordi forfatterens bakgrunn likner på våre elevers. Han fortalte om sine utfordringer i forhold til å følge drømmen, det å ikke gi oppnår det butter i mot. Hardt arbeid må til, ifølge Gill. Vet du forresten hvor mange frispark David Backham tar hver dag ? Svaret er 1000! Gill kalte opplegget sitt en drømmepasning og hans forhold til litteratur, språk og utdanning ble veldig inspirerende for våre elever, forteller faglærer Grethe Meijer. Og forfatteren var også fornøyd, han ville veldig gjerne få lov til å komme tilbake til Åssiden vgs.

 

Om forfatteren
Romeo Gill ble født India i 1970. Faren var profesjonell fotballspiller og flyttet til Norge. Etter hvert flyttet Romeo og hans søsken etter og deres nye hjemsted ble Åssiden. I 2006 bestemte han seg for å fullføre sin drøm: å skrive en roman. Resultatet ble "Harjeet" (2008) som handler om to unge gutter som flytter fra India og til Norge. I fjor kom oppfølgeren "Ung mann i nytt land" (2011).


Publisert 3. juli 2013, oppdatert 3. juli 2013.